Matematika-Művészet





"A matematikai tudományok különösen a rendet,
a szimmetriát és a határt mutatják meg:
és ezek a szépség legkiemelkedőbb formái."

(Arisztotelész)






Tavalyi blogom Mat-Műv oldalán sok anyag található a témáról
(Itt az újak mellé pár program linkjét hoztam a régi lapról)

Mozaikok és egyebek:


Mozaikok létrehozására pár példa
(különböző programokkal)

Tess 1.4 és Paint.Net (videó) 
Penrose burkolatok GeoGebraval (videó) 
Animált Penrose burkolatok
(videó-1)
(videó-2) 
Escher stílusban
(videó)
 
Escher az osztályban (1) (2) 
Puzzle (játék)





Játék és művészet matekórán? IGEN!
 CrossBorderScience 2012 Konferencia
Kaposvár, 2012. augusztus 28.

„Élményközpontú megközelítés és vizualitás a matematika és a természettudományok oktatásában” címmel augusztus 28-án neves nemzetközi szakemberek részvételével rendeztek tanévnyitó konferenciát a Kaposvári Egyetemen. A találkozó a matematika- és a természettudományok élményközpontú oktatásának lehetőségeire, valamint a vizuális művészetek matematikai és természettudományos összefüggéseire hívta fel a figyelmet. A téma jelentőségére való tekintettel az eseményen olyan szaktekintélyekkel is találkozhattunk, mint például Reza Sarhangi (Towson University, USA), a világ legnagyobb matematikai-művészeti közössége, az amerikai gyökerű Bridges Organization elnöke vagy Slavik Jablan, a vizuális matematika elnevezésű tudományterület egyik kidolgozója. A vendégek nem csak tevékenységük elméleti hátterébe, hanem gyakorlati összefüggéseibe is beavatták a konferencia résztvevőit, mégpedig speciális műhelyprogramok formájában.


„Nem titkolt célunk egymással aktív kapcsolatot tartó, művészeti-tudományos-oktatási alkotóközösségek létrehozatala, amelyekben a tanárok együtt dolgozhatnak tudósokkal, művészekkel, játékfejlesztőkkel, a szülőkkel és a gyerekekkel. Az első visszajelzésekből úgy tűnik, hogy óriási az érdeklődés a téma iránt. Ebben szerepe lehet annak is, hogy 2010-ben a hasonló szemléletet képviselő Bridges Világkonferencia már egyszer ellátogatott Magyarországra.” – mondták el az esemény szervezői: Dr. Stettner Eleonóra, a Kaposvári Egyetem tanszékvezetője és Fenyvesi Kristóf, a finnországi Jyväskyläi Egyetem kutatója, a Nemzetközi ÉlményMűhely Matematikai-művészeti Mozgalom vezetője.

A kaposvári rendezvény részletei itt
 Kiemelve párat a programok közül:

Dr. Reza Sarhangi (Towson University, USA) nyitóelőadása

„Az európai reneszánsz idején a művészetek, a matematika, az építészet, a tudományok és a muzsika egymást erősítve indultak virágzásnak. Ma már nem ez a helyzet, és ha még számos művész és tudós keresi is a lehetőségét az egykori kölcsönös megértés, megbecsülés és a valódi párbeszéd helyreállításának, mégis nehéz megtalálnunk a módját egy olyan közeg létrehozatalának, ahol ezek a folyamatok ismét jelentőségteljes formában kibontakozhatnának. A matematika és a társadalom között ugyancsak szakadék tátong. Minden emberi lényben önkéntelenül is megvan az a képesség, hogy mintázatokat ismerjen fel és örömöt leljen bennük; hogy képes legyen a nyelvi, zenei, képzőművészeti vagy színházi absztrakciók értelmezésére. Mégis sokan valamiféle ellenérzéssel viseltetnek a matematika iránt és nincsenek tisztában azzal, hogy az milyen nagymértékben része a minket körülvevő világnak. Mindennek ellenére újra és újra csak azt látjuk, hogy az embereket lenyűgözi és izgalomba hozza, amikor matematikai jelenségeket érzékletesen, természeti érdekességek vagy esztétikai különlegességek formájában tapasztalhatnak meg.
Az 1998-ban útjára indított és évente megrendezett nemzetközi Bridges Konferenciák jelentőségteljes példáit vonultatják fel annak, hogy miként lehet ezeket az összefüggéseket hatékonyan kiaknázni. Gyakorló matematikusok, művészek, oktatási szakemberek, zenészek, írók, számítógépes szakemberek, szobrászok, táncosok, kézművesek, modellezők és még számtalan más érdeklődéssel megáldott ember találkozik évről-évre, hogy megosszák egymással különleges ismereteiket, élményeiket. Rendkívül fontos összetevői ezeknek a találkozóknak a képzőművészeti kiállítások, a tudósok és művészek által vezetett műhelyek, a zenei és színházi események. Az alkalmanként akár száznál is több eseményt egy-egy szép kivitelű, nagy terjedelmű konferenciakötet és művészeti album foglalja össze.”

Fenyvesi Kristóf (Jyväskyläi Egyetem, Finnország) az ÉlményMűhely alapítója és vezetője, Dr. Stettner Eleonóra, a Kaposvári Egyetem Matematika és Fizika Tanszékének vezetője, a CrossBorderScience projekt szakmai vezetője és Szabó Ildikó (ANK-Pécs), az ÉlményMűhely szakmai vezetőjének közös előadása
 Az ÉlményMűhely Nemzetközi Mozgalom az Élményközpontú Matematika-oktatásért bemutatása

Reza Sarhangi matematika-professzor és Mojgan Lisar hollandiai művészetterapeuta műhelye:
 Hagyományos perzsa művészeti mintázatok geometrikus szerkesztése
A műhely célja olyan geometriai módszerek bemutatása volt, amelyekkel különleges perzsa mozaikmintázatokat hozhatunk létre, s azokat az úgynevezett „tazhib” hagyomány eljárásaival díszíthetjük. A műhely befejeztével mindenki egy hiteles és szép perzsa mintázattal lett gazdagabb.


 
Dr. Slavik Jablan, a vizuális matematika tudományterületének nemzetközileg elismert művelője, a VisMath folyóirat főszerkesztője, számos kötet szerzője, a belgrádi Matematikai Intézet munkatársának előadása
Matematika szavak és képletek nélkül: vizuális matematika a tudományokban és az oktatásban


A konferencia képei itt

 
  
Gyűjteményünk a Diákoldalon
(fotóinkból, ami folyamatosan bővül)


 

 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése